top of page
 • Zdjęcie autoraWiesław Świerk

Energy Water - fakty i mity na temat uzdatniaczy wody

O tzw. „kranówce” krąży wiele obiegowych opinii, które jednak często nie mają pokrycia w faktach. Bierze się to prawdopodobnie z tego, że jeszcze stosunkowo nie dawno, po wypiciu wody bezpośrednio z kranu można było się rozchorować. Te czasy na szczęście są już za nami, a woda w naszych kranach, zwłaszcza w dużych miastach, spełnia takie same normy jak w Berlinie czy Paryżu. Jakość wody jest monitorowana na każdym etapie – od momentu jej ujęcia, przez uzdatnienie po sam moment jej dostarczenia przez sieć wodociągową do naszych domów i firm.


Często sięgamy po wodę butelkowaną, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest ona dla nas lepsza. Tymczasem woda w popularnych butelkach plastikowych, zwłaszcza źródlana, jest takiej samej lub nawet gorszej jakości niż woda w kranach. Co więcej woda w kranach posiada niezbędne dla naszego życia i zdrowia minerały, szczególnie wapń i magnez a woda źródlana jest ich niemal pozbawiona.


UZDATNIAĆ CZY NIE UZDATNIAĆ?

Czy zatem uzdatniać wodę, a jeżeli tak to w jaki sposób to robić? Na pewno zmiękczanie wody, polegające na jej prawie całkowitym odmineralizowaniu może uchronić wszelkie pralki, zmywarki czy urządzenia grzewcze podłączone do instalacji wodnej, ale będzie miało bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Z drugiej strony w regionach występowania tzw „twardej wody”, czyli bogatej w minerały, mamy silne zjawisko powstawania osadów kamienia na grzałkach, czajnikach i wymiennikach ciepła, powodujące ich degradację i uszkodzenia oraz wpływ na właściwości smakowe wody.


Rozwiązaniem tego problemu jest MineralWaterDoctor® (MWD) – galwaniczny uzdatniacz wody marki EnergyWater, który zabezpiecza instalacje przed dużą twardością wody, zachowując jednocześnie jej pozytywne właściwości.


ZASADA DZIAŁANIA UZDATNIACZA GALWANICZNEGO ENERGY WATER

EnergyWater działa na zasadzie galwanicznego uzdatniania wody – eliminuje w bardzo dużym stopniu osady z instalacji i zabezpiecza ją przed powtórnym osadzaniem się kamienia.


Uzdatniacz galwaniczny MWD zmienia kalcyt CaCO3 na argonit CaCO3, bez wykorzystania środków chemicznych. Mimo takiego samego składu chemicznego oba minerały mają odmienne właściwości. Cząsteczki kalcytu mają strukturę kryształu, która przyspiesza powstawanie osadów. Argonit natomiast ma budowę zbliżoną do sześcianu, dzięki czemu zapobiega powstawaniu osadów kamiennych w rurach i wymiennikach ciepła. Woda uzyskuje efekt miękkości, zachowując przy tym wszystkie składniki mineralne, które zawierają elementy wapnia, magnezu, sodu czy potasu i pierwiastki śladowe niezbędne dla naszego zdrowia.


Podsumowując – uzdatniacze EnergyWater eliminują z instalacji istniejący już osad i zabezpieczają przed powtórnym osadzaniem się kamienia wodnego i korozją. Cały proces nie wymaga zewnętrznego źródło zasilania a do wody nie są dodawane żadne substancje chemiczne, dzięki czemu zachowuje ona wszystkie składniki mineralne.GŁÓWNE ZALETY UZDATNIACZY MINERAL WATER DOCTOR


Zalet takiego rozwiązania jest wiele:

 • Zabezpieczenie instalacji wodnej przed kamieniem i korozją a w efekcie przedłużenie jej żywotności;

 • Poprawa przepływów w instalacji i oszczędność energii;

 • Zabezpieczenie i zwiększenie żywotności urządzeń grzewczych, wymienników i armatury sanitarnej oraz urządzeń AGD;

 • Żywotność anody cynkowej od 8 do 10 lat, w zależności od stężenia CO2 i PH wody;

 • Brak uciążliwych osadów na kabinach prysznicowych, bateriach łazienkowych i toaletach;

 • Poprawa smaku wody;

 • Pozytywny wpływ na zdrowie;

 • Powstrzymanie rozwoju bakterii, grzybów, pleśni i glonów;

 • Niezależność od zewnętrznego źródło zasilania;

 • Niskie koszty inwestycji.

MIEJSCE INSTALACJI UZDATNIACZY ENERGY WATER

Uzdatniacze galwaniczne przeznaczone są do montażu na zasilaniu instalacji wodnej budynku lub bezpośrednio przed podłączeniem urządzenia (np. Pralki, zmywarki lub podgrzewacza wody). EnergyWater może być stosowany w budynkach mieszkalnych, firmach, restauracjach i w każdym innym miejscu, gdzie jakość wody ma znaczenie.

256 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page