
Pompa ciepła powietrze-woda niskotemperaturowe
CO TO JEST POMPA CIEPŁA?
Pompy ciepła powietrze-woda służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Stosownie do wymagań można dobrać takie zestawy pomp ciepła, które będą stanowiły w danym przypadku najlepszą kombinację modułu zewnętrznego i wewnętrznego. Podstawę stanowią urządzenia zewnętrzne, które mogą być typu Power Inverter lub Zubadan Inverter, w połączeniu z odpowiednim modułem wewnętrznym z wbudowanym zasobnikiem CWU lub bez wbudowanego zasobnika CWU.

Pompa Ciepła Powietrze-Woda staje się coraz bardziej popularna w Polsce i pokazuje, że jest to możliwe nawet w naszych warunkach klimatycznych. Jednakże po raz kolejny wraca wspomniany wcześniej temat doboru urządzenia! Chodzi o to, aby pompa była samowystarczalna, a są pompy, które przy -25C nadal pracują, a przy -15C pracują pełną wydajnością samodzielnie obsługując ciepłą wodę i ogrzewanie domu mieszkalnego. Doskonale współpracują z kominkiem i płaszczem wodnym lub kotłem na pelet. Do tego wszystkiego potrzeba bardzo dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji ogrzewania-chłodzenia podłogowego, ściennego lub sufitowego o jak najniższych parametrach np. 30/25C. Współpraca z panelami fotowoltaicznymi to doskonała opcja. Decydując się na pompę ciepła należy odwiedzić zakład energetyczny, żeby zabezpieczyć sobie odpowiednią moc energetyczną budynku.

Podstawowa zasada działania pompy ciepła powietrze-woda jest prosta – spożytkowanie energii z otoczenia w domu. W tym celu dysponuje ona jednym urządzeniem zewnętrznym i jednym wewnętrznym, które są ze sobą połączone. Urządzenie zewnętrzne zużywa znajdującą się w powietrzu energię i dostarcza ją do urządzenia wewnętrznego. System pracuje również zimą, przy dwucyfrowych temperaturach poniżej zera. Ponieważ dopóki temperatura powietrza na zewnątrz przekracza „zero bezwzględne”, czyli –273,15 °C, można zawsze teoretycznie odebrać z niego ciepło. Miejsce ustawienia jest tak dobrane, aby szum pracy wentylatora był jak najlepiej tłumiony. Poprzez obieg czynnika chłodniczego energia jest transportowana do urządzenia wewnętrznego i stamtąd trafia do obiegu grzewczego - ogrzewania podłogowego i/lub grzejników.
Ogólna zasada brzmi: około 75% wymaganej energii pompy ciepła generują bezpośrednio z otoczenia. Energia ta jest całkowicie bezpłatna i odnawialna, ponieważ wykorzystuje zgromadzone w powietrzu ciepło słoneczne. Zaledwie 25% całkowitej energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła pochodzi z sieci energetycznej. Inaczej mówiąc – z 25% prądu i 75% bezpłatnej energii z otoczenia pompa ciepła daje 100% ciepła – rachunek, który mówi sam za siebie. A jeśli prąd pochodzi z bezpłatnej energii słonecznej przetwarzanej w instalacji fotowoltaicznej, można za pomocą pompy ciepła prawie całkowicie uniezależnić się od kopalnych nośników energii.

DLA KOGO?
NOWY DOM, NOWE OGRZEWANIE. Budując dzisiaj dom stajemy przed innymi wyzwaniami i pytaniami niż 30, 20, a nawet 10 lat temu. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór dobrego systemu grzewczego. Od dawna zależy on bowiem nie tylko od osobistych upodobań, ale przede wszystkim od kryteriów określonych przepisami. Dobra wiadomość jest taka, że nie musi to wcale zwiększać kosztów budowy. Istnieją już bowiem źródła ciepła, które pozwalają spełnić najnowsze, bardzo wyśrubowane normy bez żadnych dodatkowych zabiegów - pompy ciepła. Wybierz od początku drogę bez ryzyka - gamę pomp ciepła powietrze-woda - Ecodan.
MODERNIZACJA
Decydującym aspektem dla przeprowadzenia skutecznej pod względem energetycznym modernizacji jest prawidłowy wybór źródła ciepła. Najlepszym wyborem, dostępnym obecnie na rynku, są pompy ciepła Ecodan z opatentowaną technologią inwerterową Zubadan. Pompy ciepła Ecodan z opatentowaną technologią inwerterową Zubadan są w stanie niezawodnie pracować nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -28 °C.
Możliwe jest także efektywne produkowanie wody o wyższej temperaturze, np. dla istniejących grzejników. Dzięki temu przejście na monowalentny system ogrzewania odbywa się w sposób prosty i niezawodny. Podczas renowacji większych budynków mieszkalnych coraz częściej rozpatruje się kwestię wymiany starego systemu ogrzewania. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na zalety pomp ciepła Ecodan. Ich szeroki zakres pracy pozwala dostosować je do zastanych warunków, mogą być użytkowane jako rozwiązanie monowalentne lub biwalentne.

Pompa ciepła powietrze-woda wysokotemperaturowe

PAMIĘTAJ
Do dobrego ogrzewania podłogowego musi być odpowiednio dobrana
pompa ciepła i odwrotnie

przykład użycia pompy ciepła dla budynków wielopoziomowych



system działania pompy ciepła